Začiatkom septembra sa vždy teším na nové malé talenty a dúfam, že si zamilujú môj obľúbený šport tak ako kedysi ja. Vo väčšine prípadov to tak aj je, čím pre ne začína nová kapitola života plná radosti z pohybu, nadobudnutia nových zručností a neskôr aj športových výsledkov. Nie všetky deti však v predškolskom veku rozumejú, na čo sa to vlastne dali, a tak namiesto dobrého pocitu z tvrdého tréningu odchádzajú s plačom. Aby sme sa vyhli sklamaniu a iným nepríjemným situáciám, rozhodla som sa spísať niekoľko zásad, vďaka ktorým lepšie pripravíte svoje dieťa na prvý tréning gymnastiky.

Čo si zbaliť:

  • Pohodlné obtiahnuté oblečenie (či už to bude dres so sukničkou alebo legíny a tričko)
  • Ponožky, nie pančuchy! (nechoďte na tréning naboso, potrebujeme istý „šmyk,“ no v pančuškách naopak veľmi rýchlo skončíte s odretými kolenami)
  • Gumičku do vlasov
  • Fľašu s vodou
  • Slovníček na pochvaly a domáce úlohy (nezabúdajte naň, nálepka za snahu má veľkú hodnotu) 😉

Tréning má svoj systém

Pokiaľ sa chceme niečo naučiť a využiť tréning naplno, musíme nastoliť určité základné pravidlá:

  • Pred tréningom treba ísť na WC, aby sme počas hodiny nerušili a nezmeškali dôležité cviky
  • Cvičíme spolu podľa pokynov trénerky a pijeme cez určené prestávky
  • Sústredíme sa na cvičenie a nerozprávame sa medzi sebou (otázky sú však vítané 🙂 )
  • Do telocvične vchádzame samy, fľašku a slovníček si odložíme na lavičku (kvôli Covid opatreniam nesmiem rodičov pustiť do telocvične, no ak je to možné, nechám otvorené dvere, aby sa deti nebáli)
  • Ak je dieťa choré, radšej ho nechajte doma – s ohľadom na ostatné deti, ako aj kvôli vlastnému zdraviu

Nemýľte si šport s poobedňajšou hrou

Gymnastika ako voľnočasová aktivita je stále šport, preto je dôležité si uvedomiť, že aj začiatočnícky tréning si vyžaduje určité pohybové schopnosti a výdrž. Samozrejme, začíname pomaličky, najskôr sa učíme základné pohybové vzorce a správne držanie tela a sústredíme sa na koordináciu. Flexibilita a sila prichádzajú postupne, sú však absolútne zásadnou súčasťou všetkých gymnastických prvkov, ako aj zdravého tela, preto sa treba pripraviť na stretching a posilovačky vo všetkých fázach tréningu. Cieľom je vytvoriť deťom správne návyky, podporiť ich pohybový vývoj a zároveň predísť neskorším problémom s chrbticou či plochými nohami. Vyzbrojte sa preto trpezlivosťou a chváľte deti za vytrvalosť. Nemusíte sa však báť, stojky predsa len skúšame už na prvých tréningoch, lebo aj zábava musí byť 😉

Nevadí, keď ti niečo nejde, progress trvá

Na ťahanie šliach a svalov si treba zvyknúť, ako aj na svalovicu po poriadnom tréningu. Vysvetlite deťom, že pokrok uvidia až po čase a nesmú sa vzdať hneď po pár hodinách. Ak vytrvajú, všetka ich snaha sa naakumuluje do silného tela, nad ktorým budú mať maximálnu kontrolu, a zrazu sa aj stojka či premet budú zdať jednoduché – len sa nesmú dať odradiť. Rada používam príklad zo školského prostredia: Písať sa nenaučíme za jednu hodinu, najskôr kreslíme oblúčiky a čiarky, potom písmenká a až po niekoľkých mesiacoch tvoríme slová a spájame ich do viet. Rovnako to funguje vo všetkých oblastiah života a šport rozhodne nie je výnimkou. Na druhej strane, ak máte doma malého perfekcinonistu, ktorého odrádza, že iným deťom v skupine idú prvky lepšie, nezabudnite podotknúť, že mne-trénerke, takisto ako vám-rodičom záleží najviac na snahe ako takej, a že porovnávať sa netreba. Dôležité je, že sa vaše dieťa zlepšuje vo vlastnom tempe.

Nechajte dieťa vybrať si šport

Nie všetko je však len o výsledkoch a dosahovaní cieľov, pre vývoj dieťaťa je podstatné, aby robilo to, čo ho baví a malo z pohybu radosť. Možno nemáte doma rodeného športovca a chcete, aby sa hýbal ako súčasť zdravého životného štýlu, no vtedy je možno ešte zásadnejšie nechať ho vybrať si aktivitu, ktorá ho bude tešiť. Naopak, možno by ho gymnastika bavila, ale má stres z nového prostredia, nie všetky deti sú sociálne zrelé v rovnakom veku. Preto ho nenúťte nasilu, nechajte tomu voľný priebeh a keď bude dieťa pripravené, samo si vyberie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *